O nás
Jednota bratrská v Semilech
Historie sboru
1989
O práci Jednoty bratrské v Semilech před rokem 1989 nejsou žádné informace. Teprve po "sametové revoluci" zde začíná svoji misijní práci liberecký sbor, a vzniká zde skupinka pod vedením bratra Zdeňka Fejfara. Tato práce však časem zanikla.
2009
V roce 2009 začal v Semilech nové aktivity sbor Jednoty bratrské z Turnova.
2012
V březnu 2012 zde zahajuje činnost samostatný sbor Jednoty bratrské v Semilech. Zpočátku bylo fungování sboru ještě dost propojeno s turnovským sborem a jeho vizí, brzy jsme ale začali hledat vlastní cesty. Podařilo se nám získat od města do pronájmu prostory, ve kterých jsme zřídili modlitebnu a záhy hernu Rodinného centra Pohoda, které funguje dodnes.
2013
Tento rok se nese ve znamení služby mladým. Organizujeme první příměstský tábor a v návaznosti na něj také první volnočasový klub pro děti a podíleli jsme se na programu OAFestu výtvarnou dílnou, taktéž pro děti.
Dalším důležitým momentem byl začátek naší duchovní péče o těžce nemocné v Semilské nemocnici, ke kterým jsme zprvu sporadicky a posléze pravidelně, docházeli.
2014
První podnikatelské kroky společně procházíme tento rok. Kupujeme stánek s občerstvením a poskládáme první hamburger. Naším cílem je skrze podnikání nejen získávat prostředky pro dobročinné aktivity, ale také být v kontaktu s lidmi okolo nás, přirozenou cestou.
2015
Podnikání se rozšiřuje. Pronajímáme si kamenný obchůdek, kde zakládáme rychlé občerstvení. Bývalý stánek prodáváme.
Tento rok také poprvé organizujeme tzv. sborovou dovolenou. Společný týden na chatě všech členů sboru a pozvaných přátel.
2016 – 2018
Práce se stabilizuje a rozvíjí. V rámci mateřského centra pořádáme lampioňáček, besedy, přednášky i víkendovky a výjezdy. Rozvíjíme aktivity také pro tatínky s názvem "Táta v akci". Podílíme se také na aktivitách města jako je Semilský pecen a mezi vlastní akce přidáváme také Mikulášskou.
2019
Ukončujeme provoz rychlého občerstvení a přesouváme se na koupaliště v Chuchelně. To provozujeme společně s kioskem.
2020
V průběhu pandemie koronaviru rozšiřujeme naši službu seniorům. Pomáháme při provozu pečovatelského domu a hledáme další cesty k rozvoji této služby.
2021
Další průběh pandemie nepřeje našim aktivitám. Jsme nuceni neprovozovat naše aktivity pro veřejnost a podnikání na koupališti je kvůli hygienickým opatřením silně ohroženo. Přesto neustáváme a hledáme cesty jak sloužit lidem okolo nás.
2022
Po opadnutí pandemie obnovujeme naše služby veřejnosti v podobě mateřského centra a práci se seniory.
2023
V roce 2023 jsme pokročili v již zavedené práci se seniory. Skrze spolupráci s organizací Přístav 3V jsme založili a zaregistrovali sociálně aktivizační službu pro seniory v Semilech, kterou jsme začali provozovat v terénní formě, jedná se tedy především o návštěvy seniorů v domácnostech a posezení s kytarou v místní DPSce.
2024
Do Semil přichází manželé Radovi, kteří převzali kormidlo sboru od Kriegelových a dále plují společně vstříc novým výzvám...
Jak vypadá náš sborový život?
Nespočívá v náboženských obřadech a rituálech, ale v praktické každodenní službě a prezentování tradičních hodnot, které dal Bůh člověku ke spokojenému a plodnému životu. To se uskutečňuje prostřednictvím těchto aktivit:
SETKÁVÁNÍ MUŽŮ A ŽEN
- občasné scházení členů sboru, kde probíhá vzájemná otevřená komunikace, modlitby a povzbuzování v osobních životech
MODLITEBNÍ SCHÁZENÍ
- setkání členů sboru, kde se společně modlíme za osobní, církevní i společenské aktuální potřeby a situace
NEDĚLNÍ SETKÁVÁNÍ
- je otevřeno i pro veřejnost a je zde prostor ke vzájemnému sdílení a povzbuzení víry, osobním svědectvím, diskuzi nad otázkami víry v Boha, i modlitbám za konkrétní potřeby
RODINNÉ CENTRUM A SLUŽBY PRO SENIORY
- služby rodinného centra a služby pro seniory jsou určeny veřejnosti
DALŠÍ SPOLEČNÉ AKCE
- společná rodinná (sborová) dovolená, výlety a celocírkevní akce
Jednota bratrská ve světě a historii
Stará Jednota bratrská
Jednota bratrská, UNITAS FRATRUM, neboli Moravská církev se zrodila z velkého náboženského probuzení v Čechách (husitství). Ovlivněna učením Petra Chelčického, byla založena Bratrem Řehořem v Kunvaldu v severovýchodních Čechách v roce 1457.
Tato skupina zdůrazňovala trojí ideál víry, lásky a naděje, se silnějším důrazem na praktický křesťanský život než na učení nebo církevní tradici. Církev se rozrůstala a šířila po Čechách a na Moravě. Mezi nejvýznačnější představitele patřil Lukáš Pražský, Jan Augusta, Jan Blahoslav a J. A. Komenský.
Jednota bratrská se netěšila dlouhou dobu z náboženské svobody. Krutá protireformace po bitvě na Bílé Hoře znemožnila její existenci, stejně jako všech ostatních protestantských církví. Mnoho lidí opustilo vlast jako exulanti, někteří zůstali doma a snažili se v tajnosti svou víru uchovat. Byli posilování ze zahraničí, povzbuzováni Písmem a inspirováni tajnými setkáními. Tímto způsobem přežili celé století.
Obnovená Jednota bratrská
V letech 1722 až 1727 několik rodin z Moravy, převážně z Fulneku i z jiných míst, které zachovaly tradice původní Jednoty, pod vedením Christiana Davida našlo útočiště v Sasku, na panství Mikuláše Ludvíka hraběte Zinzendorfa, a vystavěli osadu, kterou nazvali "Herrnhut" (místo, které střeží Bůh), česky Ochranov.
Nebylo snadné vybudovat jednu církev z různorodých prvků, přicházejících z různých míst a prostředí, ale rozhodujícího zážitku jednoty se dostalo při vylití Ducha svatého během slavení sv. Večeře Páně 13. srpna 1727.
V roce 1732 vyslalo toto křesťanské společenství první misionáře k otrokům na ostrov sv. Tomáše v Karibském moři. A brzy následovaly další misie: do Grónska, Severní Ameriky, Jižní Afriky...
Jednota bratrská v zemi otců
Ve své vlasti, v "zemi otců", směla Jednota bratrská znovu zapustit kořeny po císařském ediktu (protestantský patent) z roku 1861. První sbor obnovené Jednoty bratrské byl založen roku 1870 v Potštejně, poté následoval sbor v Dubé u České Lípy roku 1872. Před první světovou válkou vznikly ještě další nové bratrské sbory v Ústí nad Orlicí, v Praze, v Jablonci nad Nisou, v Duchcově, v Turnově, v Mladé Boleslavi, v Nové Pace a v Herzogwaldu. Jednota bratrská pracovala v Českých zemích jak mezi Čechy, tak mezi Němci. Již od počátku se rozvíjela sociální práce mezi sirotky (sirotčince v Čermné a v Dubé) a též práce misijní (František Chleboun působil v Jižní Africe mezi Kafry a Hotentoty).
Státního uznání se Jednotě bratrské v rámci Rakouska-Uherska dostalo roku 1880 v Liberci (Reichenberg), Jednota bratrská zpočátku užívala názvy Evangelická církev bratrská nebo Ochranovská církev bratrská.
Po vzniku samostatného Československa byl přijat roku 1921 pro české bratrské sbory oficiální název Jednota bratrská. Období druhé světové války a komunistického režimu bylo pro Jednotu bratrskou těžkým obdobím, kdy byla její činnost značně omezována a praktický život na jednotlivých sborech chřadl existenčně, duchovně a v některých případech i morálně.
Jednota bratrská v Česku po pádu komunismu
Po pádu totalitního režimu v roce 1989 se v české společnosti otevřely církvím nové možnosti.
V rámci české Jednoty bratrské byla po více jak 300 letech znovu otevřena první bratrská Základní škola a Mateřská škola v Liberci. Vzniká Misijní škola Mikuláše Ludvíka Zinzendorfa, která vytváří možnost vzdělávání pro nové pracovníky církve. Misijní činností se otevřely podmínky pro založení nových sborů, některé byly založeny. Vznikla sociální péče o staré občany - Diakonie Beránek.
V roce 2001 a 2002 proběhly bratrské synody, na kterých byla přijata vize:
"Po vzoru našich otců vybudovat církev na apoštolském a prorockém základě."
Cílem bylo obnovit životní styl otců JB, kteří tu již po vzoru první apoštolské církve v minulosti mnohé postavili a pak více jak 160 let až do r. 1620 rozvíjeli. Od roku 2002 česká provincie Jednoty bratrské také vytváří své misijní oblasti působení v zahraničí.